Nyheter

Anja Pärsons fartdräkt på auktion – räddar barns liv

Publicerad i torsdags kl 09.55

Nyheter. Anja Pärsons fartdräkt ska auktioneras ut på Tradera – till förmån för Unicef.

I dag går startskottet för ett kampanjsamarbete mellan Unicef i Sverige och Tradera.

Den tidigare skidstjärnan Anja Pärson är en av frontfigurerna i kampanjen.

Anja Pärson och Filippa Rådin, hennes fru, har under flera år engagerat sig för Unicef och är Världsföräldrar. Anja Pärson har även rest med Unicef och spelat in tv-reportage från Sierra Leone.

– Varje minut dör elva barn av orsaker som kan förhindras. Det går att rädda barns liv. Jag har med med egna ögon sett att hjälpen till barnen når fram och därför vill jag engagera mig nu, säger Anja Pärson.

Kampanjen pågår mellan 19 april och 19 maj och kommer att bestå av flera auktioner. Förutom Anja Pärsons fartdräkt läggs följande objekt, bland andra, upp första dagen:

* Sara Hectors signerade landslagshjälm.

* Signerad landslagsdräkt från svenska längdlandslaget.

* Signerad tröja från FCB Barcelona.

* MFF-signerad tröja.

Polishelikopter bevakade kippavandringen

Körde skoter i förbudsområde

Artikeln innehåller ett bildspelBildspel
Hundratals personer deltar i kippavandring

Bildspel: Se Björkstakattens utställning här

Tipsa oss och bli en vinnare!

Tipsa oss och bli en vinnare!

Läs mer här! Har du ett bra nyhetstips? Vet du något vi på Folkbladet borde skriva om? Kontakta då redaktionen på något av följande sätt.

Mejla: redaktionen@folkbladet.nu

eller ring: 090-17 59 40

Läs mer om hur du kan bli en vinnare!

Kontakta lokalredaktionerna

I Lycksele:
Isak Boström

isak.bostrom@folkbladet.nu
090-17 59 53

I Lycksele:
Lina Olofsson

lina.olofsson@folkbladet.nu
090-17 59 17

I Skellefteå:
Camilla Stenlund

camilla.stenlund@folkbladet.nu
090-17 59 89

I Vilhelmina:
David Sandström

david.sandstrom@folkbladet.nu
090-17 59 91