Anja Pärsons fartdräkt på auktion - räddar barns liv

Nyheter.
Anja Pärsons fartdräkt ska auktioneras ut på Tradera - till förmån för Unicef.
Hans Forsman
Publicerad 20 april kl. 09:55

I dag går startskottet för ett kampanjsamarbete mellan Unicef i Sverige och Tradera.

Den tidigare skidstjärnan Anja Pärson är en av frontfigurerna i kampanjen.

Anja Pärson och Filippa Rådin, hennes fru, har under flera år engagerat sig för Unicef och är Världsföräldrar. Anja Pärson har även rest med Unicef och spelat in tv-reportage från Sierra Leone.

- Varje minut dör elva barn av orsaker som kan förhindras. Det går att rädda barns liv. Jag har med med egna ögon sett att hjälpen till barnen når fram och därför vill jag engagera mig nu, säger Anja Pärson.

Kampanjen pågår mellan 19 april och 19 maj och kommer att bestå av flera auktioner. Förutom Anja Pärsons fartdräkt läggs följande objekt, bland andra, upp första dagen:

* Sara Hectors signerade landslagshjälm.

* Signerad landslagsdräkt från svenska längdlandslaget.

* Signerad tröja från FCB Barcelona.

* MFF-signerad tröja.

Annons
Detta är en nyhetsartikel. Artikeln beskriver det vi känner till just nu och kan komma att uppdateras. Uppgifter ska vara sanna och relevanta.
Annons
Annons
Folkbladet
facebooktwitterinstagramrss
phone
  • Växeln
  • 090-17 59 00
  • Redaktionen
  • 090-17 59 40
  • Besöksadress
  • Förrådsvägen 9
  • 901 70 Umeå
  • Postadress
  • Box 3164
  • 903 04 Umeå
Ansvarig utgivare: Anna Benker | © Copyright Folkbladet | Allt material på sajten är skyddat enligt upphovsrätten